82nd Annual Academy Awards - Nominations

In case you haven't seen them yet...
 
Best Picture

  • Avatar
  • The Blind Side
  • District 9
  • An Education
  • The Hurt Locker
  • Inglourious Basterds
  • Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
  • A Serious Man
  • Up
  • Up in the Air
 
Best Director
  • Kathryn Bigelow, The Hurt Locker
  • James Cameron, Avatar
  • Lee Daniels, Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
  • Jason Reitman, Up in the Air
  • Quentin Tarantino, Inglourious Basterds
 
Best Actor
  • Jeff Bridges, Crazy Heart
  • George Clooney, Up in the Air
  • Colin Firth, A Single Man
  • Morgan Freeman, Invictus
  • Jeremy Renner, The Hurt Locker
 
Best Actress
  • Sandra Bullock, The Blind Side
  • Helen Mirren, The Last Station
  • Carey Mulligan, An Education
  • Gabourey Sidibe, Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
  • Meryl Streep, Julie & Julia
 
Best Supporting Actor
  • Matt Damon, Invictus
  • Woody Harrelson, The Messenger
  • Christopher Plummer, The Last Station
  • Stanley Tucci, The Lovely Bones
  • Christoph Waltz, Inglourious Basterds
 
Best Supporting Actress
  • Penelope Cruz, Nine
  • Vera Farmiga, Up in the Air
  • Maggie Gyllenhaal, Crazy Heart
  • Anna Kendrick, Up in the Air
  • Mo'Nique, Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
 
Best Original Screenplay
  • The Hurt Locker, Mark Boal
  • Inglourious Basterds, Quentin Tarantino
  • The Messenger, Alessandro Camon & Oren Moverman
  • A Serious Man, Joel & Ethan Coen
  • Up, Tom McCarty, Bob Peterson & Pete Docter
 
Best Adapted Screenplay
  • District 9, Neill Blomkamp and Terri Tatchell
  • An Education, Nick Hornby
  • In the Loop, Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Ianucci and Tony Roche
  • Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire, Geoffrey Fletcher
  • Up in the Air, Jason Reitman and Sheldon Turner
 
Best Animated Feature
  • Coraline
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Princess and the Frog
  • The Secret of Kells
  • Up
 
Best Foreign Language Film
  • Ajami
  • El Secreto de Sus Ojos
  • The Milk of Sorrow
  • Un Prophete
  • The White Ribbon
 
Best Documentary Feature
  • Burma VJ
  • The Cove
  • Food, Inc.
  • The Most Dangerous Ma in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
  • Which Way Home
 
Best Documentary Short
  • China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichaun Province
  • The Last Campaign for Governor Booth Gardner
  • The Last Truck: Closing of a GM Plant
  • Music by Prudence
  • Rabbit a la Berlin
 
Best Live Action Short
  • The Door
  • Instead of Abracadabra
  • Kavi
  • Miracle Fish
  • The New Tenants
 
Best Animated Short
  • French Roast
  • Granny O'Grimm's Sleeping Beauty
  • The Lady and the Reaper
  • Logorama
  • A Matter of Loaf and Death
 
Best Original Score
  • Avatar, James Horner
  • Fantastic Mr. Fox, Alexandre Desplat
  • The Hurt Locker, Marco Beltrami
  • Sherlock Holmes, Hans Zimmer
  • Up, Michael Giacchino
 
Best Original Song
  • "Almost There" from The Princess and the Frog, Randy Newman
  • "Down in New Orleans" from The Princess and the Frog, Randy Newman
  • "Loin de Paname" from Paris 36, Reinhardt Wagner and Frank Thomas
  • "Take it All" from Nine, Maury Yetson
  • "Weary King" from Crazy Heart, Ryan Bingham and T-Bone Burnett
 
Best Sound Editing
  • Avatar, Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
  • The Hurt Locker, Paul N. J. Ottosson
  • Inglourious Basterds, Wylie Stateman
  • Star Trek, Mark Stoeckinger and Alan Rankin
  • Up, Michael Silvers and Tom Myers
 
Best Sound Mixing
  • Avatar, Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
  • The Hurt Locker, Pal N. J. Ottosson and Ray Beckett
  • Inglourious Basterds, Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
  • Star Trek, Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Delvin
  • Transformers: Revenge of the Fallen, Greg P. Russel, Gary Summers and Geoffrey Patterson
 
Best Art Direction
  • Avatar, Rick Carter ad Robert Stromberg (Art Direction); Kim Sinclair (Set Decoration)
  • The Imaginarium of Dr. Panassus, Dave Warren and Anastasia Masaro (Art Decoration); Carolina Smith (Set Decoration)
  • Nine, John Myhre (Art Decoration); Gordon Sim (Set Decoration)
  • Sherlock Holmes, Sarah Greenwood (Art Decoration); Katie Spencer (Set Decoration)
  • The Young Victoria, Patrice Vernette (Art Decoration); Maggie Gray (Set Decoration)
 
Best Cinematography
  • Avatar, Mauro Fiore
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince, Bruno Delbonnel
  • The Hurt Locker, Barry Ackroyd
  • Inglourious Basterds, Robert Richardson
  • The White Ribbon, Christian Berger
 
Best Makeup
  • Il Divo, Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
  • Star Trek, Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
  • The Young Victoria, Jon Henry Gordon and Jenny Sircore
 
Best Costume Design
  • Bright Star, Janet Patterson
  • Coco Before Chanel, Catherine Leterrier
  • The Imaginarium of Dr. Panassus, Monique Prudhomme
  • Nine, Colleen Atwood
  • The Young Victoria, Sandy Powell
 
Best Film Editing
  • Avatar, James Cameron, John Refoua and Stephen E. Rivkin
  • District 9, Juliana Clarke
  • The Hurt Locker, Chris Innis and Bob Murwaski
  • Inglrourious Basterds, Sally Menke
  • Precious: Based of the Novel "Push" by Sapphire, Joe Klotz
 
Best Visual Effects
  • Avatar, Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
  • District 9, Dan Kauffman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
  • Star Trek, Robert Guyett, Russel Earl, Paul Kavanaugh and Burt Dalton
 
 
 
What are you thoughts of the nominees this year?  About the expansion of Best Picture to 10 films?  Who should and/or will win the awards?
 
Speak your mind!
Start the Conversation
9 Comments
Posted by CitizenKane

In case you haven't seen them yet...
 
Best Picture

  • Avatar
  • The Blind Side
  • District 9
  • An Education
  • The Hurt Locker
  • Inglourious Basterds
  • Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
  • A Serious Man
  • Up
  • Up in the Air
 
Best Director
  • Kathryn Bigelow, The Hurt Locker
  • James Cameron, Avatar
  • Lee Daniels, Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
  • Jason Reitman, Up in the Air
  • Quentin Tarantino, Inglourious Basterds
 
Best Actor
  • Jeff Bridges, Crazy Heart
  • George Clooney, Up in the Air
  • Colin Firth, A Single Man
  • Morgan Freeman, Invictus
  • Jeremy Renner, The Hurt Locker
 
Best Actress
  • Sandra Bullock, The Blind Side
  • Helen Mirren, The Last Station
  • Carey Mulligan, An Education
  • Gabourey Sidibe, Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
  • Meryl Streep, Julie & Julia
 
Best Supporting Actor
  • Matt Damon, Invictus
  • Woody Harrelson, The Messenger
  • Christopher Plummer, The Last Station
  • Stanley Tucci, The Lovely Bones
  • Christoph Waltz, Inglourious Basterds
 
Best Supporting Actress
  • Penelope Cruz, Nine
  • Vera Farmiga, Up in the Air
  • Maggie Gyllenhaal, Crazy Heart
  • Anna Kendrick, Up in the Air
  • Mo'Nique, Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire
 
Best Original Screenplay
  • The Hurt Locker, Mark Boal
  • Inglourious Basterds, Quentin Tarantino
  • The Messenger, Alessandro Camon & Oren Moverman
  • A Serious Man, Joel & Ethan Coen
  • Up, Tom McCarty, Bob Peterson & Pete Docter
 
Best Adapted Screenplay
  • District 9, Neill Blomkamp and Terri Tatchell
  • An Education, Nick Hornby
  • In the Loop, Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Ianucci and Tony Roche
  • Precious: Based on the Novel "Push" by Sapphire, Geoffrey Fletcher
  • Up in the Air, Jason Reitman and Sheldon Turner
 
Best Animated Feature
  • Coraline
  • Fantastic Mr. Fox
  • The Princess and the Frog
  • The Secret of Kells
  • Up
 
Best Foreign Language Film
  • Ajami
  • El Secreto de Sus Ojos
  • The Milk of Sorrow
  • Un Prophete
  • The White Ribbon
 
Best Documentary Feature
  • Burma VJ
  • The Cove
  • Food, Inc.
  • The Most Dangerous Ma in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
  • Which Way Home
 
Best Documentary Short
  • China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichaun Province
  • The Last Campaign for Governor Booth Gardner
  • The Last Truck: Closing of a GM Plant
  • Music by Prudence
  • Rabbit a la Berlin
 
Best Live Action Short
  • The Door
  • Instead of Abracadabra
  • Kavi
  • Miracle Fish
  • The New Tenants
 
Best Animated Short
  • French Roast
  • Granny O'Grimm's Sleeping Beauty
  • The Lady and the Reaper
  • Logorama
  • A Matter of Loaf and Death
 
Best Original Score
  • Avatar, James Horner
  • Fantastic Mr. Fox, Alexandre Desplat
  • The Hurt Locker, Marco Beltrami
  • Sherlock Holmes, Hans Zimmer
  • Up, Michael Giacchino
 
Best Original Song
  • "Almost There" from The Princess and the Frog, Randy Newman
  • "Down in New Orleans" from The Princess and the Frog, Randy Newman
  • "Loin de Paname" from Paris 36, Reinhardt Wagner and Frank Thomas
  • "Take it All" from Nine, Maury Yetson
  • "Weary King" from Crazy Heart, Ryan Bingham and T-Bone Burnett
 
Best Sound Editing
  • Avatar, Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
  • The Hurt Locker, Paul N. J. Ottosson
  • Inglourious Basterds, Wylie Stateman
  • Star Trek, Mark Stoeckinger and Alan Rankin
  • Up, Michael Silvers and Tom Myers
 
Best Sound Mixing
  • Avatar, Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
  • The Hurt Locker, Pal N. J. Ottosson and Ray Beckett
  • Inglourious Basterds, Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
  • Star Trek, Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Delvin
  • Transformers: Revenge of the Fallen, Greg P. Russel, Gary Summers and Geoffrey Patterson
 
Best Art Direction
  • Avatar, Rick Carter ad Robert Stromberg (Art Direction); Kim Sinclair (Set Decoration)
  • The Imaginarium of Dr. Panassus, Dave Warren and Anastasia Masaro (Art Decoration); Carolina Smith (Set Decoration)
  • Nine, John Myhre (Art Decoration); Gordon Sim (Set Decoration)
  • Sherlock Holmes, Sarah Greenwood (Art Decoration); Katie Spencer (Set Decoration)
  • The Young Victoria, Patrice Vernette (Art Decoration); Maggie Gray (Set Decoration)
 
Best Cinematography
  • Avatar, Mauro Fiore
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince, Bruno Delbonnel
  • The Hurt Locker, Barry Ackroyd
  • Inglourious Basterds, Robert Richardson
  • The White Ribbon, Christian Berger
 
Best Makeup
  • Il Divo, Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
  • Star Trek, Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
  • The Young Victoria, Jon Henry Gordon and Jenny Sircore
 
Best Costume Design
  • Bright Star, Janet Patterson
  • Coco Before Chanel, Catherine Leterrier
  • The Imaginarium of Dr. Panassus, Monique Prudhomme
  • Nine, Colleen Atwood
  • The Young Victoria, Sandy Powell
 
Best Film Editing
  • Avatar, James Cameron, John Refoua and Stephen E. Rivkin
  • District 9, Juliana Clarke
  • The Hurt Locker, Chris Innis and Bob Murwaski
  • Inglrourious Basterds, Sally Menke
  • Precious: Based of the Novel "Push" by Sapphire, Joe Klotz
 
Best Visual Effects
  • Avatar, Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
  • District 9, Dan Kauffman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
  • Star Trek, Robert Guyett, Russel Earl, Paul Kavanaugh and Burt Dalton
 
 
 
What are you thoughts of the nominees this year?  About the expansion of Best Picture to 10 films?  Who should and/or will win the awards?
 
Speak your mind!
Posted by Xeiphyer

HMM! Who will win Best Visual Effects I wonder. I feel like there wasn't as many good movies this cycle as usual, so unfortunately Avatar will probably win everything. More money = More awards apparently. 
 
Best Actor will be pretty close, I would like to see Morgan Freeman take it though.
 
For best animated feature I would probably give it to Up, I felt like Princess and the Frog was really good, but not nearly as good as previous hand animated Disney movies. Coraline was also really good. Also what the heck is The Secret of Kells... I've never heard of that one, I'll have to give it a watch.

Posted by CitizenKane
@Xeiphyer:  Avatar does have a lot of steam behind it after the Golden Globes, but I still think Best Picture is up in the air(no pun intended).
Posted by gingertastic_10

I would love to see UP win Best Picture, ut it won't Pixar movies never do. If it doesn't win Best Animated Film, I'll be shocked.  I would also like to see Food Inc. win Best Documentary, that was a very well done Doc. It changed my perspective on food and the food industry.

Posted by GreggD

I hope Jeff Bridges wins for best actor, if only for the fact that I admire his acting skills. Not necessarily for the movie he's up for (I haven't seen it).

Posted by Garrus

I wanted to see Hurt Locker, Im currently residing in a place where it takes months for movies shown in the US to reach sometimes.
Seems like a good movie.

Posted by CitizenKane
@Garrus:  It's a really good movie.  I'm glad Jeremy Renner got a nod for Best Actor.  He was tremendous in it.
Posted by Garrus
@CitizenKane: Yeah, I seen the ads for it and trailers etc, the poster I thought, was genius where he's pulling the IED out of the ground and all the wires are connected to something around him and he's all "Oh....shit...". Yeah heard its a good movie, will probably come out on DVD here if the cinema is not interested in showing it here.
Edited by RenegadeSaint
  • Expansion of Best Picture nominations to 10 films does nothing to change the fact that only 3 or 4 titles have any chance of winning.  Furthermore, it serves to dilute the prestige of a best picture nomination.

  • If Avatar wins best picture, I will forever boycott the Oscars.