Credits

  • Design
  • Hideo Kojima - Director / Producer / Writer / Planning / Original Game Design / Setting Design | Conceptual Map Design / Block Model Map Assembly / 2D Map Design / Items/Enemy Route Setting / Camera Setting / Script Director (Script Unit) | Polygon Demo Authoring / Speech Motion Adjustment / Scene Direction (Polygon Demo Unit) | Editing / Digital Effects (Movie Unit) | Conceptual Design/Supervisor (Briefing Unit) | Conceptual Map Design / Adjuster (VR Training Unit) | Title Logo Conceptual Design (Package Unit) | Director (U.S. Version Unit)
  • Kenichiro Shigeno - Map Construction / Script / Demonstrator (VR Training Unit) (KCE School)
  • Nobumitsu Tanaka - Map Construction / Script / Demonstrator (VR Training Unit)
  • Satoshi Hirano - Script | Hazard Setting / Camera Setting / Scenario Demo Script (Script Unit) | Script (U.S. Version Unit)
  • Shinji Yamashita - Script | Map Construction / Script / Demonstrator (VR Training Unit) | Script / Voice Editor (U.S. Version Unit)
  • Shiro Mukaide - Script | Hazard Setting / Camera Setting / Scenario Demo Script (Script Unit)
  • Tomokazu Fukushima - Writer / Setting Design Assistant | Script / Radio System Script / Hazard Setting / Camera Setting / Mission Log Script / Scenario Demo Script / Flag Management (Script Unit) | Demo Theatre Script (U.S. Version Unit)
  • Yoshikazu Matsuhana - Assistant Director | Block Model Map Assembly / 2D Map Design / Script / Hazard Setting / Camera Setting / Scenario Demo Script / Flag Management / Script System Administrator / Script Chief (Script Unit) | Digitizing Engineer (Movie Unit) | System Administrator | Script Director (U.S. Version Unit)
  • Production
  • Akihiko Nagata - Executive Producer
  • Kazumi Kitaue - Executive Producer
  • Motosada Mori - Military Advisor | Action Advisor (Motion Unit) | Coordinator (U.S.A. Research Unit)
  • Motoyuki Yoshioka - Producer
  • Programming
  • Fumito Miyauchi - Picture Compression/Decompression Program (Program Unit)
  • Kazunobu Uehara - Main Programmer | System Program / Radio System Program / Camera System Program / Event Program / Item Program / Multi-task Kernel / Director of Programming (Program Unit) | Scenario Compiler "GCLCONV" / Texture Preview Tool "YAMADA-KUN" / Model Preview Tool "NNISS" (Tool Unit) | Program (U.S. Version Unit)
  • Kohei Onoda - Programmer | Enemy/Trap Program / Title Screen Program / Event Program / Picture Compression/Decompression Program (Program Unit) | Data Conversion Program / Texture Replacing Tool "REPTEX" (Tool Unit) | Program (Briefing Unit) | Program (U.S. Version Unit)
  • Kunio Takabe - Programmer | Enemy/Trap Program / Camera System Program / Event Program / Special Effects Program / Program Demo (Program Unit) | Motion Data Conversion/Compression Program / Data Conversion Program (Tool Unit) | Program (U.S. Version Unit)
  • Makoto Sonoyama - Programmer | Snake Program / Enemy/Trap Program / Model Joints Assembly / Event Program / Weapon Program / Item Program / Program Demo / Data Management (Program Unit) | Model Data Conversion Program / Motion Data Conversion/Compression Program / Texture Data Conversion Program / Data Conversion Program / Model Preview Tool "NNISS" / Motion Edit Viewer Tool "ACT BOY" / Texture Replacing Tool "REPTEX" (Tool Unit) | Program (U.S. Version Unit)
  • Masayuki Kobayashi - System Program / Map Construction / Demonstrator (VR Training Unit)
  • Shigehisa Kozyou - Development Tool Programmer | Enemy/Trap Program / Event Program / Polygon Demo System Program / Special Effects Program / Program Demo (Program Unit) | Model Data Conversion Program / Data Conversion Program / Polygon Demo Editorial Tool "POLYGONAMIE" / 3D Perspective Tool "SPACE" (Tool Unit)
  • Shigeo Okajima - Programmer | Enemy/Trap Program / Event Program / Weapon Program / Special Effects Program / Animation Program/Scripting / Program Demo (Program Unit) | Program (U.S. Version Unit)
  • Yuji Korekado - Programmer | Enemy Logic Program / Enemy/Trap Program / Event Program / Animation Program/Scripting / Program Demo / Perspective Sound System (Program Unit) | Enemy Program Supervisor (VR Training Unit) | Program (U.S. Version Unit)
  • Visual Arts
  • Daizo Shikama - CG Artist | Scenery Modeling / Texture Artist / Character Modeling / Special Effects (Graphics Unit)
  • Hajime Yashiro - Texture Artist (Graphics Unit)
  • Hideki Sasaki - CG Artist | Scenery Modeling / Texture Artist / Scenery Graphics Finishing / Screen Layout (Graphics Unit) | Layout (Briefing Unit) | Telop Artist (U.S. Version Unit)
  • Ikuya Nakamura - Texture/Pixel Artist | Vibration Effect Design (Script Unit / Polygon Demo Unit) | Character Modeling / Character Modeling and Texture Supervisor (Graphics Unit) | Character Modeling and Texture Artist (U.S. Version Unit)
  • Ikuzo Fujimura - CG Artist | Polygon Demo Authoring (Polygon Demo Unit) | Scenery Modeling / Texture Artist / Special Effects (Graphics Unit) | Telop Artist (U.S. Version Unit)
  • Kumi Sato - CG Artist | Scenery Modeling / Texture Artist / Metal Gear Rex CG Modeling / Machines Modeling (Graphics Unit)
  • Mineshi Kimura - CG Artist | Scenery Modeling / Texture Artist / Scenery Graphics Finishing / Machines Modeling / Texture for Machines / Screen Layout (Graphics Unit) | Telop Artist (U.S. Version Unit)
  • Nobuyoshi Nishimura - Animator | Action Animator (Motion Unit)
  • Ryoko Yoshimura - Animator (Motion Unit)
  • So Toyota - Motion Director | Storyboard Artist / Polygon Demo Authoring / Motion Adjustment / Scene Direction (Polygon Demo Unit) | Key Animator / Animator / Ninja Motion Animator / Data Conversion (Motion Unit)
  • Takashi Kitao - Polygon Demo Authoring / Technical Support (Polygon Demo Unit)
  • Takashi Mizutani - CG Artist | Polygon Demo Authoring / Scene Direction / Chief Polygon Demo Director (Polygon Demo Unit) | Scenery Modeling (Graphics Unit) | Texture Artist / Scenery Graphics Finishing / Character Modeling / Skeleton Models Creator / Machines Modeling / Special Effects / Director of CG Design (Graphics Unit) | Polygon Demo Adjustment (U.S. Version Unit)
  • Yoji Shinkawa - Artwork Director / Character/Mechanical Design / Image Board Artist / Firearms Supervisor | Lighting Artist / Visual Artist for Mission Log (Script Unit) | Storyboard Artist (Polygon Demo Unit) | Metal Gear Rex Model Creator / Modeler / Screen Layout / Special Effects / Art Director (Graphics Unit) | Storyboard Artist/Director / Graphics / Layout (Briefing Unit) | Visual Works / Digital Effects (Package Unit) | Comics/Visual Artist (U.S. Version Unit)
  • Yoriko Shimizu - Animator (Motion Unit)
  • Yoshiteru Kobayashi - CG Artist | Hazard Checker (Script Unit) | Scenery Modeling / Texture Artist (Graphics Unit) | Telop Artist (U.S. Version Unit)
  • Yukiko Kaneda - Animator (Motion Unit)
  • Yutaka Negishi - CG Artist | Scenery Modeling / Texture Artist / Scenery Graphics Finishing (Graphics Unit) | Graphics / Map Construction / Director of VR Training Mode (VR Training Unit)
  • Audio
  • Aoife Ní Fhearraigh - Lead Vocal ("The Best is Yet to Come") (Appears courtesy of Gael-Linn Records)
  • Bláthnaid Ní Chofaigh - Words Translator ("The Best is Yet to Come") (Credited as "Blathnaid Ni Chufaigh")
  • Cathal Clinch - Chorus ("The Best is Yet to Come")
  • Dave Eccles - Editor (Cube Digital) (Polygon Demo Unit)
  • David Downes - Additional Choral Arrangement ("The Best is Yet to Come")
  • Deelan Masterson - Musician (Low Pipe, Bouzouki) ("The Best is Yet to Come")
  • Derek VanderHorst - Sound FX Designer (Cube Digital) (Polygon Demo Unit) | Dialog Supervisor/Engineer (Sound Unit) (Credited as "Derek Vander Horst")
  • Eimear Noone - Chorus ("The Best is Yet to Come")
  • Ewan Cowley - Chorus ("The Best is Yet to Come")
  • Gigi Meroni - Music Composer (Cube Digital) (Polygon Demo Unit)
  • Greg Vossberg - Recordist (Sound Unit)
  • Hiroyuki Togo - Sound Composer (Sound Unit)
  • Iarlaith Carter - Chorus ("The Best is Yet to Come")
  • James Blennerhassett - Musician (Double Bass) ("The Best is Yet to Come")
  • John Fitzpatrick - Musician (Fiddle) ("The Best is Yet to Come")
  • John McNamara - Chorus ("The Best is Yet to Come")
  • Kazuki Muraoka - Sound Effects Director | Sound Program / Perspective Sound System (Program Unit) | Sound Composer / Sound Effects / Sound Director (Sound Unit) | Sound (VR Training Unit) | Sound (U.S. Version Unit)
  • Keiko Ono - Executive Producer for Post Production Sound (Cube Digital) (Polygon Demo Unit) | Executive Producer for Voice Over Recording (Sound Unit) (Threepointone Promotion)
  • Kris Zimmerman - Voice Director (Sound Unit)
  • Lee Jeon Myung - Sound Composer (Sound Unit)
  • Maki Kirioka - Pianist (Sound Unit)
  • Mauro Lucero - Foley Recorder (Cube Digital) (Polygon Demo Unit)
  • Miki Ito - Sound Design | Voice Effects / Voice/Sub-title Editor (Sound Unit) | Voice Editor (U.S. Version Unit)
  • Méav Ní Mhaolchatha - Chorus ("The Best is Yet to Come") (Credited as "Meav Mt Mhaolchatha")
  • Nicole Punicki - Dialog Recordist (Sound Unit)
  • Noel Bridgeman - Musician (Percussion) ("The Best is Yet to Come")
  • Peter Carlstedt - Mixer (Cube Digital) (Polygon Demo Unit)
  • Philip Begley - Engineer ("The Best is Yet to Come")
  • Rachel Talbot - Chorus ("The Best is Yet to Come")
  • Rika Muranaka - Music | Material Coordination (Movie Unit) | Writer and Producer, Musician (Keyboards) ("The Best is Yet to Come")
  • Ryoji Makimura - Sound Design | Sound Effects (Sound Unit) | Sound (VR Training Unit) | Voice Editor (U.S. Version Unit) (KCE School)
  • Sinead Fay - Chorus ("The Best is Yet to Come")
  • Stephan McKenzie - Script Coordinator (Sound Unit)
  • Stephen Mailey - Chorus ("The Best is Yet to Come")
  • Sylvia O'Brien - Chorus ("The Best is Yet to Come") (Credited as "Sylvia O'Brieniarlaith Carter")
  • Takanari Ishiyama - Sound Design | Sound Effects Design/Adjustment (Polygon Demo Unit) | Sound Effects (Movie Unit) | Sound Composer / Voice Effects (Sound Unit) | Sound (Briefing Unit) | Voice Editor (U.S. Version Unit)
  • Tappy Iwase - Music | Theme Composer and Performer (Sound Unit) (Credited as "TAPPY")
  • Tatsuya Maeda - Production Assistant (Sound Unit)
  • Vincent Guisetti - Foley Artist (Cube Digital) (Polygon Demo Unit)
  • Yumi Takada - Casting Director (Sound Unit)
  • Voice Actor
  • Allan Lurie - Kenneth Baker (Credited as "Bert Stewart")
  • Cam A. Clarke - Liquid Snake (Credited as "James Flinders")
  • Christopher Randolph - Hal Emmerich (Credited as "Christopher Fritz")
  • David Hayter - Solid Snake
  • Dean Scofield - Johnny Sasaki / Enemy Soldier (Credited as "Dino Schofield")
  • Debi Mae West - Meryl Silverburgh (Credited as "Mae Zadler")
  • Doug Stone - Psycho Mantis / Genome Soldier A
  • Greg Eagles - Donald Anderson / Cyborg Ninja / Gray Fox (Credited as "George Byrd")
  • Jennifer Hale - Naomi Hunter (Credited as "Carren Learning")
  • Kim Mai Guest - Mei Ling (Credited as "Kim Nguyen")
  • Patric Zimmerman - Revolver Ocelot (Credited as "Patric Laine")
  • Paul Eiding - Roy Campbell (Credited as "Paul Otis")
  • Peter Lurie - Vulcan Raven / Genome Soldier B (Credited as "Chuck Farley")
  • Renée Raudman - Nastasha Romanenko (Credited as "Renne Collette")
  • Tasia Valenza - Sniper Wolf / Computer Voice (Credited as "Julie Monroe")
  • William Bassett - Jim Houseman (Credited as "Frederick Bloggs")
  • Business
  • Akemi Hattori - Material Coordination Liaison (Movie Unit)
  • Hiroshi Matsuda - Title Design (Package Unit)
  • Ichiro Kutome - Software Manual Design / Package Design / Poster Layout (Package Unit)
  • Jeremy Blaustein - Translator | Software Manual Translator (Package Unit) | Translation (Aoishi Translations) (U.S. Version Unit)
  • Jon Sloan - Editorial (Package Unit) | Special Thanks (U.S. Version Unit) (Konami of America Inc.)
  • Michael Gallo - Editorial (Package Unit) | Special Thanks (U.S. Version Unit) (Konami of America Inc.) (Credited as "Mike Gallo")
  • Ryosaku Ueno - Software Manual Writer (Package Unit) | Video Recording Technical Support (U.S. Version Unit)
  • Scott Dolph - Demo Theatre Translator / Voice Editor / Special Thanks (U.S. Version Unit) (CS Div.) | Voice Actor (Enemy Soldier)
  • Takaaki Kumemura - System Administrator
  • Takahiro Omori - Drawings (Package Unit)
  • Tomoko Matsubayashi - Design (Package Unit)
  • Tomoko Yoshida - Design (Package Unit) (Credited as "Tomoko Yoshida-Schmitt")
  • Thanks
  • Atsuko Ito - Special Thanks
  • Eri Nakade - Special Thanks
  • Hiroaki Yoshiike - Special Thanks
  • Ken Ogasawara - Special Thanks (U.S. Version Unit) (Konami of America Inc.)
  • Koichi Goto - Special Thanks
  • Kumiko Ishikawa - Special Thanks
  • Kyoko Hariyama - Special Thanks
  • Larry Merrill - Special Thanks: L.A. Coordinator (U.S.A. Research Unit)
  • Masashi Imanari - Special Thanks
  • Michael Allen - Special Thanks: US ARMY (U.S.A. Research Unit) (Credited as "CPT. Michael Allen")
  • Motoi Mizobe - Special Thanks
  • Noriaki Okamura - Special Thanks
  • R.K. Miller - Special Thanks: HUNTINGTON BEACH POLICE (U.S.A. Research Unit) (Credited as "SGT. R.K. Miller")
  • Sanae Shintani - Special Thanks
  • Shiho Iwade - Special Thanks
  • Shiori Suzuki - Special Thanks: L.A. Coordinator (U.S.A. Research Unit)
  • Takashi Kinbara - Special Thanks
  • Tomoaki Iishiba - Special Thanks: US ARMY Specialist (U.S.A. Research Unit)
  • Tomomi Yamanaka - Special Thanks (KCE Osaka)
  • Yoshinori Natsume - Special Thanks

This edit will also create new pages on Giant Bomb for:

Beware, you are proposing to add brand new pages to the wiki along with your edits. Make sure this is what you intended. This will likely increase the time it takes for your changes to go live.

Comment and Save

Until you earn 1000 points all your submissions need to be vetted by other Giant Bomb users. This process takes no more than a few hours and we'll send you an email once approved.